A Csend Napja
január 29 @ 9:30 de. - 6:00 du.
A CSEND NAPJA – MAUNI AMAVASZJA – JANUÁR 29.
Ezen a napon a Himalájai Tradícióban egész nap csendet gyakorlunk.
Most nem vezetett csend programokkal várlak, hanem vezetés nélküli csendgyakorlásra hívlak.
Tudom, hogy a hét közepén nem egyszerű kivenni egy napot, de talán egy órára be tudsz ugrani a Kikötőbe, és együtt gyakorolni.
Bármelyik programra jöhetsz, de ne felejts el regisztrálni.
Ezen a napon nem csak csend üldögélünk vagy jógázunk egymás mellett, hanem előre kapsz támpontokat, mankót a gyakorláshoz.
Ez kivételesen egy adományos nap – minden forint, amit a gyakorlásért adtok, a Rishikeshi Szvámi Ráma Sadhaka Grama Asram adománygyűjtő dobozába fogok bedobni a márciusi látogatásom során. (Persze dollárra átváltva)
Arra is van lehetőség, hogy nem jössz be a Kikötőbe, de támogató jegyet veszel, és így is megkapod a felkészítő anyagot.
A csend az otthonunk.
Várlak szeretettel!
Az alábbi programok közül bármelyikre csatlakozhatsz:
9:30-10:30 Csendes meditáció
10:30-11:30 Csendes pránayáma gyakorlás, jóga, jóga nidra
12:00-13:00 Csendes meditáció
13:00-14:00 Csendes pránayáma gyakorlás, jóga, jóga nidra
14:00-15:00 Csendes meditáció
A bejegyzés további része nem saját írás, a Himalájai Tradíció oldaláról másoltuk át, innen: https://himalajaijoga.hu/programok/csend-nap-mauni-amavaszja/
„Van egy csend nap évente egyszer az indiai tradícióban. Mauni Amavaszjának hívják. A mauni azt jelenti, hogy ‘a csendé’ vagy ‘a csendért’, az amavaszja pedig ‘hold nélküli nap’-ot jelent. Ez a hindu naptár Mágha hónapjának újholdjára esik, amikor a nap és a hold a Bak jegyébe lép (makara rasi).
A hagyomány szerint ez az a nap, amikor Manu, az ősi Ember, először megjelent a földön; elvette Sata-rúpát (aki a Szépség Száz Formája), és létrehozta az emberiséget. Akár hisz valaki Manu történetében, akár nem, szükségünk van arra, hogy az év egy napját a Csend Napjává tegyük.
Másrészt, ha valaki hű szeretne maradni egyes nyugati tradíciókhoz, utána nézhet, hogy a görögöknek is volt egy csend istene, Harpokratész, akinek egy csend napot szenteltek. Harpokratész emlékművét a messzi Gandhara tartományban találták meg (jelenleg Afganisztán). Harpokratész maga egy egyiptomi istenség, Harpa-khruti alakjából formálódott meg, aki nem más, mint a gyermek Hórusz, a minden napon újra megszülető nap, a Fény forrása.
Természetesen a keresztény szentek hosszú sorára is gondolhatunk, akik tanították a csendet, és különböző szerzetesrendek számtalan kolostorát a csendnek szentelték.
Miután beléptem ötéves csend fogadalmamba, szeretném, ha sok barátom legalább az év egy napján megosztaná velem a csendet, ahogy a telihold napjait is megosztották velem a hónap egyetlen órájára több mint egy évtizede.
2025-ben ez a nap, január 29-re esik, ami újhold napja.
Ha mostantól készülődsz rá, talán el tudod rendezni napi ügyeidet úgy, hogy lehetővé tegyenek egy egynapos csend fogadalmat.
Azon a napon:
- ne utazz,
- ne vezess autót (csak sürgős esetben),
- ne kapcsold be a tévét,
- ne beszélgess, csak csendben figyeld meg magad, kontemplálj, végezz dzsapa meditációt, és
- tanulj csendben szeretetett adni, miközbentanuld meg szeretni a csendet.
Szvámí Véda – Minden jövőbeli csendnap mottója
Csak akkor egyél, amikor böjtölsz
Légy csendben, miközben futsz
Csak akkor beszélj, ha csendben vagy.
उपोषन्नेव भुञ्जीयात्
ब्रह्मचर्यमनुतिष्ठन्तावेव सङ्गच्छेताम्
तीव्रं धावन् स्थिर-शान्तस्तिष्ठेत्
मौनस्थ एव भाषेत
A második szanszkrit szútrát itt lefordítatlanul hagyjuk, hogy titokban tartsuk. A valódi gyakorlók rájönnek majd és megtanulják.
Sok szádhaka azt mondja: A nap nagy részében amúgy is csendben vagyok.
Az nem csend, ha csak azért hallgatsz, mert történetesen egyedül vagy!
A csend akkor csend, ha megvan benned a szándék, ha hozol egy elhatározást, egy szankalpát azért, hogy lelki csendet tarts, és akkor elmédet lelki elmélkedés és mantra tölti be, akár ülsz, akár eszel, akár fürdesz, akár fekszel, akár futsz.
Kérem a Tradíció minden szvámíját, beavató tan árát, spirituális tanácsadójat, tanárát és központvezetőjét, hogy népszerűsítsék ezt az elképzelést, és kezdjék felkészíteni az embereket az egynapos csend fogadalomra, esetleg már ebben vagy a következő évben.
Szvámí Véda Bháratí