Ami a lelket megbetegíti és ami meggyógyítja – Tánczos Mihály írása a családállításról

kikötő tapolca

Mi is az a családrendszer? Hogyan hat az ősök, a testvérek sorsa az életemre? Miért lettem beteg és miért pont most? Mit tehetek azért, hogy a családrendszerben egyensúly legyen? A családállítás alapvetően ezekkel a kérdésekkel foglalkozik.

Mi is az a családállítás?

Bert Hellinger a műveiben a családot olyan sorsközösségnek írja le, ahol az egyes emberek egymáshoz való viszonyulása, tettei az egész rendszerre hatnak akár generációkon keresztül. A családállítás célja, hogy felhozza a tudatba a tudat alatti kötelékeket és hogy az eredendő szeretetnek újra szabad folyást engedjen.

Az egyensúlyi helyzet megbomlása

Az egyensúly a család rendszerében akkor bomlik meg, ha valaki nincs az őt megillető helyen. Ennek sok oka lehet, például ha valakit kitagadtak, elhallgatnak, ha valaki nem vállalja fel egy vétkét, vagy éppen másét akarja magára vállalni. „A hiányzó ember”, ahogy az állítások képei mutatják. 

Az egyensúlytalanság következményei

A család energetikai rendszere a rendre törekszik. Nem a mai értelemben használt rendre, hanem arra, hogy mindenki az őt megillető helyet foglalja el a rendszerben. Ha ez megbomlik, a család rendszerében az egyensúly visszaállítása céljából valaki (természetesen tudat alatt) magára vállal valamit. Például együttérzésből ő lesz beteg, vagy átvállalja egy családtagja betegségét, vagy nehéz sorsot vállal.

Visszatérés a rendhez

A megoldás -eltérően a legtöbb pszichoanalitikai és spirituális irányzattól, amely az individuum (személyiség) mindenek felettiségét hirdeti- a kibillent egyensúly visszaállítása. Tehát az embert nem kizárólagosan szemlélve, hanem családja sorsával, energetikájával összefonódva, az abban áramló szeretet megakadásának feloldásával gyógyítja.

Mikor érdemes a családállításhoz fordulni?

✔ Ismétlődő önsorsrontó történetek
✔ Krónikus betegségek
✔ Hosszú éveken át tartó megmagyarázhatatlan rossz érzés
✔ Amikor valaki felismeri, hogy valamit rosszul csinál rendszeresen, de nem tud változtatni rajta
✔ Amikor már több párkapcsolat végződik ugyanúgy
✔ Ismétlődő rossz helyzetek, kudarcok
✔ Amikor az érintett családjában ismétlődő sorsok fedezhetők fel
✔ Amikor valami nagyon súlyos trauma éri az embert (erőszak, molesztálás, árulás)

A családállítás menete

A családállítás történhet csoportban vagy egyéni állításként. Az első hatékonyabban működik, de a módszer eredményesen alkalmazható egyéni állításként is.

 Aki családállítást kér, annak elsőként a témáját, a problémáját kell megfogalmaznia. Ezt már érdemes előre megtenni, hadd érlelődjön. (Például: Ismétlődő vagy hirtelen párkapcsolati problémák, családi konfliktusok, komoly veszteség érte, súlyos betegség, ismétlődő „balsors”). A túl általános kérdés azért rossz, mert elviheti a figyelmet a legégetőbb problémáról.

 A csoportvezető kérdezhet meghatározó eseményekről, ami az állító családjában történt. Ilyen lehet például: korai, vagy hirtelen halál; bűncselekmény; kitagadás; örökbefogadás; korábbi kapcsolatok, házasságok; vagyonvesztés; elmebetegség.

 Ezután a kliens kiválasztja és elhelyezi a térben azokat a csoporttagokat, akik őt és családtagjait fogják képviselni. Ez úgy történik, hogy az állító odamegy valakihez a családállítás során, akit arra szeretne megkérni, hogy képviselje édesanyját és azt mondja: Kérlek, képviseld az édesanyámat! Ha a csoporttag ezt elfogadja, akkor az állító hátulról a vállait megfogja és elhelyezi őt a térben érzései szerint, majd megismétli: Te képviseled az édesanyámat. Ellépve, rátér a következő képviselő választására, felkérésére, elhelyezésére. Az így történő családállítás után, a kliens visszaül a vezető mellé, és csak figyel. Természetesen ha ezt valamiért a kliens nem szeretné, az állítást vezető is megteheti.

​A képviselők bizonyos fizikai- és lelki érzeteket, érzéseket élnek át a térben a családállítás folyamata alatt. Ezek megkérdezésével (olykor csupán a testbeszéd leolvasásával) tájékozódik a családállítás vezetője arról, hogy milyen kapcsolatok, viselkedési módok, minták, és kötődések vannak a családban. Oldó mondatok (mozdulatok) segítségével, képviselők helyének megváltoztatásával, hiányzó személyek behozatalával dolgozik a szisztematikus családállító a családállítás során. A megfelelő rendben a családtagok képviselői jól érzik magukat.

​​A családállítás során, leginkább a végén az állító beállhat saját képviselője helyére, így belülről is átélheti a változások hatását.

Az egyéni állítás leginkább abban különbözik a csoportos családállítástól, hogy a képviselőket papírkorongok helyettesítik.

Hogyan készülj a családállításra?

A csoportos családállítás a legtöbb esetben egész napos programot jelent. Az állítást kérő a saját kérdésén túl mások kérdésében segítőként beállhat. Érdemes élelemmel, folyadékkal készülni. A teremben szőnyeg van, hogy a mozgásokat (pl. ülés, letérdelés, fekvés) nyugodtan meg lehessen tenni. Kényelmes, laza ruhát szoktam javasolni, nyugodtan lehet hozni párnát, takarót.

Bemutatkozás:

Tánczos Mihály vagyok. Négygyermekes édesapa. Ez a legfontosabb számomra az életemben és ez kapcsol össze a legerősebben a családállítással is. A kort, amiben élünk,  mindenféle jelzővel illetik. „Felgyorsult”, „fejreállt”, „változó”, stb. Kevés szó esik azonban arról, hogy ez a lehetőségek kora is. Most nem anyagi, fizikai, információs, vagy akár divatspirituális lehetőségekre gondolok, hanem arra, hogy eddig soha nem látott lehetőségek nyílnak meg a lelki gondjaink rendbetételére. És hogy ebben a családállítás az egyik zászlóshajó, az bizonyos. Minden szülő azt kívánja, hogy gyermeke nála boldogabb, egészségesebb, sikeresebb legyen. Mit tehet ezért a leginkább? Engedi magában helyreállni a rendet és utad ad az ősök ereje áramlásának. Amikor ezt felismertem, tudtam, nemcsak a magam és családom életét szeretném rendbe tenni, de segíteni ebben másoknak is.

2010-2011-ben magyar népigyógyászatot tanultam. Ennek keretében -akkor csak kitekintésként- már találkoztam a családállítással, ami nagy hatással volt rám. 2016-2017-ben végeztem el a családállítás instruktori képzését Kerekes Andreánál, aki Peter Orbantól tanulta közvetlenül. Peter Orban Bert Hellinger tanítványa, maga is komoly irodalommal rendelkezik a témában, különösen az rendszerállítás asztrológiai aspektusában. 

Nagy hatással volt rám Thomas Schäfer munkája is, aki maga is Bert Hellinger közvetlen tanítványa. Hellinger munkásságát több könyvben úgy írta le, hogy az mindenkinek érthető, tiszta és egyszerű legyen. Én is erre törekszem az állítások során.

Hiszem, hogy a mező tudja, mit kell tenni, nekünk csak teret kell hagynunk a szabad áramlásnak. ”

Időpontok és bejelentkezés: https://kikototapolca.hu/csaladallitas/

Tánczos Mihály